fabrika aydınlatmaLED fabrika aydınlatma ve imalat aydınlatma

İşçinin üretkenliğini ve işyeri güvenliğini artırmak istiyorsak, uygun fabrika aydınlatma sistemine ihtiyacımız vardır. Otomobil, gıda, yapı malzemesi, kumaş, gıda ve daha fazlası için üretim tesislerinin her türünü özel olarak değerlendiriyoruz. Yüksek sıcaklığa veya düşük sıcaklığa dayanıklı LED fabrika ışıkları sürekli çalışmanın ön koşuludur. Fabrika için şok ve patlamaya dayanıklı aydınlatma, armatürlerin küçük öngörülemeyen olaylara dayanmasını sağlar.

Bazı ortamlarda, üretim sürecinin geçici olarak askıya alınması önemli ölçüde kayba neden olabilir ve aydınlatma, alanlar için yeterli ve uygun aydınlatma sağlama gibi önemli bir işleve sahiptir.

LED değişimi trendi olarak şu örnekleri verebiliriz;

400 watt LED, 1000 ila 1500 watt metal halid veya floresan lambalarının yerini alırken, 750 watt LED 3000, 4000 veya 5000 watt halojeni lambaların yerini alır.

Fabrika için endüstriyel aydınlatma

1. Parlaklık (Lux) Seviye Standardı

Bir fabrika nasıl düzgün bir şekilde aydınlatılır? Aydınlatma standartları nelerdir? Ana çalışma alanı üretim hattı için yaklaşık 500 lüks gerekir. Lüks değeri ne kadar yüksek olursa aydınlatma da o kadar parlak olur. Üretim süreci hassas parçaların birleştirilmesini içeriyorsa, 600 ila 1000 lüks öneririz, bu çok daha zordur. Aşağıdaki tablo, fabrika içindeki farklı alanlar için önerilen parlaklık lüksünün özetini göstermektedir.

Fabrika İçi Alan Aydınlatma Alanı Lüks Seviye Standart Öneri:

  • Fabrika Koridoru: 50 ila 100 lüks
  • Depolama: 150 ila 300 lüks
  • Ofis: 200-300 lüks
  • Üretim Hattı: (Genel) 500-750 lüks
  • Kalite Kontrol: 600-900 lüks
  • Hassas Mekanik İşler: 600-1000 lüks

2. LED Fabrika Aydınlatma Güç Gereksinimi

Aydınlatma ve fotometrik gereksinimi bildikten sonra, bunu nasıl uygulayabiliriz? Alanına göre uygun gücü seçeceğiz. 1000 metrekarelik bir ortam için 200 x 1000 = 200.000 lümene (LED ışıkların ışık çıkışı) ihtiyacımız var, o zaman 200000/140 = 1430 watt var. İşte – 1000 metre kare alan başına yaklaşık 1500 watt LED ışığa ihtiyacımız var. Ön hesaplama olduğundan, derinlemesine fotometrik aydınlatma planı için lütfen aydınlatma tasarımcımızla iletişime geçmekten çekinmeyin.

3. Aşırı sıcaklığa dayanıklı aydınlatma

a) Düşük Sıcaklık Fabrika Aydınlatma

LED ışıklarımız -40 ° C’ye kadar aşırı düşük sıcaklıklarda çalışır, bu da bu ışıkları üretim tesisindeki soğuk depolama ünitesine uygulayabileceğimiz anlamına gelir.

Ayrıca, düşük sıcaklıkta dondurulmuş gıda fabrikasına giderseniz, muhtemelen şaşıracaksınız çünkü neredeyse tüm fabrikalar loş ışıklar kullanıyor. Aslında, güçlü ısı, gıdanın dokusunu ve son kullanma tarihini etkileyecektir. Düşük ortam sıcaklığının korunmasına yardımcı olmak için, fazla ısı üretmeyen LED aydınlatma akıllıca bir seçimdir. İhmal edilebilir enerji halojen veya metal halid ampullere kıyasla ısı enerjisine dönüştürüldüğünden, enerji tasarrufu sağlar ve istenmeyen sıcaklık artışına katkıda bulunmaz. Ürünlerimiz özellikle maden sahaları gibi ağır sanayi için de arzu edilmektedir.

b) Fabrika için Yüksek Sıcaklık LED Işıkları

Yüksek ortam sıcaklığı ayarı için, ışıkların içinde uygun bir ısı emicisi sağlamamız gerekir, çünkü uzun süreli ısı birikimi fabrika ışıklarının zarar görmesine neden olur. Bu durumu ele almak için, 170 lm / W ultra yüksek aydınlatma verimliliğine sahip LED çiplerini kullanıyoruz; ve böylece güç tüketimini azaltır. Ayrıca, etkin termal yönetim sistemi ısı direncini% 80 azaltır. Işıkların içindeki ısı birikimi azalır ve böylece armatürleri korur. Ve led çip sıcaklık direnci 120 ℃ kullanarak kullanım koşulunu sağlamak.

Daha İyi Bir Aydınlatma Sistemi

1. Renk Oluşturma Endeksi (CRI)

Fabrika için yüksek tavan LED aydınlatma sistemimiz 80 ila 90 arasında yüksek CRI‘ye sahiptir, bu da nesnelerin gerçek rengini doğru bir şekilde görebildiğimiz anlamına gelir. Önemli olan, özellikle boya üretim tesisi veya doğru renk gerektiren diğer ürünler için bitmiş malları incelememiz gerekecek.

Floresan ve metal halide lambalar gibi geleneksel aydınlatma sistemi, 50’den 65’e kadar nispeten düşük bir CRI’ye sahiptir ve bu nedenle bu tür ışıkların altında renkler üzerinde önemli bir sapma vardır.

2. Çalıştırma Maliyeti ve Fabrika Aydınlatma Lamba Maliyeti

Gereken güç tavan yüksekliği ile artar. Bazen 100 ila 300W LED yüksek defne ışıkları (300 ila 600W halojen eşdeğeri) kullanacağız. Enerji tasarruflu ve uzun ömürlü bir aydınlatma sistemine sahip olmak, tonlarca elektrik ve gelecekteki lamba değiştirme maliyetinden tasarruf etmenizi sağlar.

Fabrika ışıklarını çalıştırmanın maliyeti nedir? Örneğin, belirli bir alan içinde 300W LED’e ihtiyacımız var, diyor depo, tek parça aydınlatmada işletme maliyeti = 300W x 24 saat x $ 0.12 / 1000 = 0.864 $ ve aylık 25.92 $. Mevcut fabrika aydınlatma sisteminiz halojen veya akkor kullanıyorsa, günlük işletme maliyeti = 1.728 $ ve aylık 51.84 $. LED’i değiştirdikten sonra büyük bir tasarruf olduğunu görebiliriz.

3. Bakım

Bir diğer önemli faktör ışıkların bakım maliyetidir. Metal halide, cıva buharı veya başka bir HID aydınlatma çözümü kullanıyorsanız, muhtemelen lambaları yılda çok sık değiştirmeniz gerekir. Çünkü bu geleneksel aydınlatma çözümleri için lümen amortismanı çok yüksektir.

Bununla birlikte, LED’imizin 50.000 saat ömrü vardır. Yaklaşık sürer. 7/24 çalışma için 6 yıl veya günde 8 saat açarsanız 17 yıl; Böylece, kurulumda işçilik maliyetinin yanı sıra çok fazla lamba değiştirme maliyeti kaydedebilirsiniz.

Fabrika Aydınlatma Rehberi

Fabrikaların ve işletmelerin çeşitliliği nedeniyle, üretkenliği ve güvenliği sürdürmek ve en uygun üretim ortamına ulaşmak için farklı aydınlatma yöntemleri ve tasarımları vardır.

1. LED olmayan Aydınlatma Dezavantajı

Fabrika aydınlatmasının ortak görevi verimliliği arttırmaktır; ancak, bazı ışık kaynağı türlerinin buna ulaşması çok zordur. Floresan gibi bir gaz deşarj lambası kullanıldığında, çarpma meydana gelebilir. Ayrıca, geleneksel akkor veya halojen ampuller filamanı ısıtmak için% 90’a kadar enerji kullanır ve daha sonra yan ürün olarak ışık yayar. Sonunda enerjinin büyük kısmı boşa gider. Filament, yüksek çalışma sıcaklığı nedeniyle daha ince ve daha ince hale geldiğinden, kolayca söneceklerdir, belki de bu ışıkları birkaç ayda bir değiştirmeniz gerekir, bu da pahalı ve zaman alıcıdır, özellikle bu yüksek defne ışıkları yüksek tavana monte edilir fabrika içinde.

2. Temiz Oda Aydınlatma

Endüstriyel ve tıbbi olmak üzere iki tip temiz oda vardır. Birincisi, tozun üretim hattına girmesini önlemek ve böylece ürün kalitesini sağlamaktır, ikincisi ise mikroorganizma ve bakterilerin ameliyathaneye veya koğuşa girmesini önlemektir.

Fabrika temiz odası aydınlatması aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:

a) ışıkların pürüzsüz yüzeyi ve toz birikmez
b) lamba gövdesi statik elektrik üretmemelidir
c) armatürlerde toz geçirmez sızdırmazlık
d) su geçirmez – temizlik odası düzenli olarak temizlenmesi gerektiğinden, lamba da su geçirmez olmalıdır.

3. Malların İncelenmesi için Aydınlatma

Birçok üretim prosedürü otomatik olmasına rağmen, ürün kusurlarını çıplak gözle incelememiz gerekiyor. Aydınlatma nesnenin çizik, renk, doku ve diğer özelliklerini kontrol etmek için uygun olmalıdır. Yüksek CRI, düzgün ve parlamayan LED aydınlatma hayati önem taşır.

Endüstriyel ve fabrika uygulamaları için yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı LED yüksek ışıklar sunuyoruz. Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.