Hastane aydınlatmaHastane aydınlatma

Hastane aydınlatma, hasta konforu, personel verimliliği ve verimli enerji kullanımı açısından çok önemlidir.

Hastane aydınlatması, hastane yapımı ve yönetiminin önemli bir parçasıdır. Sağlık ve tedavi etkisinin gerçekleştirilmesinde, hastaların rehabilitasyonunda ve doktorlar ile hastalar arasındaki ilişkide, hastane operasyon yönetimi ve maliyet kontrolünde önemli bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, hastane inşaatı ve fiili operasyon sırasında, yeterince dikkat edilmez. Nedeni, birincisi, hastane aydınlatma tarafının az aydınlatma rolünün, hastane aydınlatması üzerine akademik araştırmaların nispeten küçük olması; Öte yandan, aydınlatma endüstrisinin hastane aydınlatmasının gereksinimlerini anlaması piyasada derin değildir. Profesyonel aydınlatma ekipmanlarının seçimi nispeten eksiktir.

Hastane ortamlarında kaliteli aydınlatma çözümleri için yüksek beklentileri karşılayan aydınlatma çözümlerimiz; verimli LED ışık kaynakları ve buna göre tasarlanan ürün yelpazemiz alternatif çözümler sunmaktadır.

Prosky Panels LED çözümleri, kamusal alanlar, lobiler, koridorlar, hasta odaları ve personel alanları, cerrahi ve ameliyathaneler, teşhis ve görselleştirme alanlarını aydınlatmada size hizmet eder.

Hastane nasıl aydınlatılır?

Bu Tasarım Kliniğinde küçük bir hastane koğuşunun tasarımına bakıyoruz.

Hastaneler, bir aydınlatma tasarımcısının karşılaşabileceği en karmaşık binalar. Hastane binaları çok değişkendir ve aydınlatma hem çok yoğun sağlık personeli hem de eğilimli, özellikle aktif olmayan hastalar için uygun olmalıdır.

Genel bir iyileşme bölümünde bile, dikkate alınması gereken çok sayıda faktör vardır. İki ana hasta hastalara göz kamaştırır ve enerji tüketimidir. Parlama önemlidir çünkü birçok hasta bir seferde saatlerce hareket etmez (veya hareket edemez). Bir ofiste oldukça minimal görünebilecek bir parlama kaynağı, hastaya rahatsızlığa hatta sıkıntıya neden olabilir.

Hastaneler, yılın her günü gerçekten 7/24 çalışan az sayıdaki binadan biridir. Bu nedenle, enerji tüketimi hastanelerin işletme maliyetlerinde çok önemli bir faktördür.

Daha önce hastaneler için tasarlamadıysanız, aydınlatmanın her yönünün sıkı bir şekilde belirtildiğini ve ekipman veya yerleşim konusunda çok az seçenek olacağını varsayabilirsiniz. Aydınlatma ve renk üzerine bir Ulusal Sağlık Hizmeti belgesinin yanı sıra, en kapsamlı ve en sık alıntılanan rehber Işık ve Aydınlatma Derneği LG2 ‘Hastaneler ve Sağlık Binaları 2008’ dir. İngiltere Sağlık Bakanlığı, LG2’yi hastane aydınlatması konusunda rehberlik için de onaylamaktadır.

LG2’ye girişten kelimeleri tekrarlamaya değer: ‘İkinci ve neredeyse aynı derecede önemli olan (aydınlatma), görsel olarak tatmin edici, tamamen uygun ve ‘duygusal olarak uyumlu’ bir ortam yaratmak olacaktır. Aydınlatma hem duygu hem de iyi olma duygusu üreticisi olabilir ”.

Tasarım kriterleri

Temel aydınlatma için, yatakta 300 lüks ve yataklar arasında ve merkezi koğuş alanında> 100 lüks gerekir. Bu, her yatak üzerinde bir armatürün yanı sıra bazı genel ek aydınlatmaya sahip birçok çözüme yol açar.

Daha zorlu aydınlatma gereksinimleri, parlama ve hastalara karşı ışığın yoğunluğu ile ilgilidir. Bu, armatürlerin duvara veya tavana monte edilmesine bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Aynı zamanda koğuşun kesin geometrisine de bağlıdır. Karşı duvara monte edilen armatürler genellikle tavandakilerden daha büyük bir parlama kaynağı olabilir. Yatakların nerede olduğunu bilmeden koğuş aydınlatması tasarlayamazsınız.

Çeşitli nedenlerden dolayı, duvara monte edilen armatürler zemin seviyesinden 1,8 m yukarıda olmalıdır. Bu yükseklikten daha aşağıya monte edilmiş armatürler için sıkı yoğunluk sınırları vardır.

Çoğu koğuşun yatağın etrafında perdeleri vardır ve bu alanlardaki aydınlatma seviyesinin perdelerin açıldığı zamana göre yüzde 25’ten fazla düşmemesi gerekir. Bu, her yatağın üzerinde aydınlatmayı tercih etme eğilimindedir, ancak merkezi olarak monte edilmiş armatürlere sahip olmanın başka avantajları da vardır.

Renk sunumu açısından öneriler, klinik alanlardaki tüm ışıklandırmanın CRI’sinin 80’den az olmaması ve 4.000K’lık bir CCT’ye sahip olması gerektiğidir. Tedavi veya muayene için kullanılanlar gibi uzmanlık alanlarında CRI> 90 gereklidir. Bunun acil görev alanı için geçerli olduğunu ve genellikle özel bir sabit veya mobil muayene lambası tarafından sağlandığını unutmayın.

Gösterilen tüm seçenekler aydınlatma gereksinimlerini rahatça aşar ve mevcut gün ışığına bağlı olarak enerji tasarrufu için kolayca karartılabilirler.

Koğuşumuzda gün ışığı ve 3m tavan vardır.