Mağaza aydınlatmaMağaza aydınlatma

Yeni bir mağaza açmayı planlıyorsanız veya mağaza aydınlatma yeniliği ile mağazanızda dekorasyon ve tadilat işleri ile mağazanızı yenilemek istiyorsanız mağaza ışıklandırma türüne karar vermek biraz yorucu olabilir.

Mağaza ışıklandırma için öncelikle genel bir aydınlatma düşünülmelidir. Genel ışıklandırmada isminden de anlaşılacağı gibi mağazanın tüm alanlarını homojen bir şekilde ferahlatacak aydınlatma olarak düşünebiliriz.

Bununla beraber mağaza girişi, ödeme noktaları ve giyinme kabinlerinde ise aydınlatma görevini yerine getirecek ıışıklandırmaya ihtiyaç vardır. Yine olmazsa olmazlardan olan mağaza spot lamba modelleri ile de öne çıkan ürünlere vurgular yapmak gerekir.

Örnek: Yeni sezon ürünler, kampanyadaki ürünler ray spot modelleri ile vurgulanarak aydınlatma yapılabilir.

mağaza ışıklandırma

Mağaza ışıklandırma için dekoratif ürünler

60x60 led panel sarkıt

Mağazayı güzelleştirmek için kullanılan özel ışıklardan olan dekoratif aydınlatma için ise siyah LED panel veya farklı desenli LED panel seçeneklerine sahip farklı renklerde çerçeveler ve ölçüler ile önerilmektedir.

Mağaza aydınlatma kaç lüks olmalı?

Tavan aydınlatma modelinde mağaza türüne göre farklı ışıklandırma gereksinimi vardır. Standart bir mağaza aydınlatma için 500 lüks ışıklandırma gücü yaygındır.  Orta ölçekli mağazalarda ise 300 lüks ile birlikte 750 lüks vurgu aydınlatması önerilir.

Büyük çapta olan mağazalarda ise 150 lüks ortam aydınlatmasına ek olarak 1000 lüks vurgu aydınlatması yapılmaktadır. Mağaza aydınlatmasında ürünleri daha belirgin hale getirmek için genel aydınlatmayı biraz azaltıp vurgu aydınlatmaları ile istenilen ürünler ön plana çıkartılır.