Destek

LED panel nasıl tamir edilir? Çalışmayan LED panel aydınlatma tamiri

led panel tamiriLed panel arızalarının giderilmesi ve tamir edilmesi için öncelikle arızanın nedeni tespit edilmelidir. Bu tespit için işlem sıralaması öncelikle LED driver ve ardından SMD led ve LEDlerin üzerinde bulunduğu PCB (baskılı devre) kontrol edilir. Yazımızda, LED panel nasıl tamir edilir, arızalar nasıl giderilir ve led panel tamiri ile ilgili bilgileri inceleebilirsiniz.

ARIZA NEDENLERİ

LED panellerde arızaların oluşması genellikle sürücülerin yetersiz olmasından kaynaklanmaktadır

1- Sürücü arızaları ve nedenleri ( LED driver arızaları)

Sürücülerin (LED driver) yetersiz kapasitede olması, zaman içerisinde ısınmaya ve ardından sürücünün görevini yerine getiremeyecek şekilde arızalanmasına sebep olur. Özellikle ithal ürünlerde, tamamen fiyat odaklı ürettirilen sürücüler, güç kapasitesi olarak yeterli olmasa bile, yüksek kapasiteli LED panellerde kullanılmaktadır, kısa bir süreliğine de olsa LED panelleri çalıştıran bu sürücüler, ömrünü çok kısa zamanda doldururlar.

Genel olarak nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kapasitenin yetersizliği
  • Driverda kullanılan düşük kalite komponentler
  • Yüksek ortam sıcaklığı
  • Yüksek gerilim

2- LED arızaları ve nedenleri

LED panellerde kullanılan SMD LED ler yüksek akım nedeniyle arızalanırlar. Aynı şekilde fiyat odaklı ürünlerde LED miktarının azaltılarak LEDlerden yüksek akım geçirilmesi LEDlerin zaman içerisinde ısınarak deforme olmasına neden olmaktadır. Aslında LEDler doğru kullanıldığında kolay kolay arızalanacak komponentler değildir.

Genel olarak nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ledlerden yüksek akım geçirilmesi
  • Yetersiz soğutma

3- Mekanik arızalar ve nedenleri

Mekanik arızalar LED panel üzerine gelen darbe ve çarpmalar ile meydana gelir. Gerek taşıma gerek montaj esnasında LED panelin ciddi bir darbe alması panel içerisinde lehimlerin çatlamasına neden olabilir. Veya montaj sırasında panel içerisine bilinçsizce atılan bir vida içerideki baskılı devreye zarar verebilir.

ARIZANIN TESPİTİ

Öncelikle arıza şekillerini ve gözle tespit büyük kolaylık sağlar.

LED panel hiç yanmıyorsa, arıza büyük olasılıkla driver arızasıdır.

LED panel yanıp yanıp sönüyorsa arıza yine driver kaynaklıdır.

LED paneldeki LEDlerin sadece bir kısmı yanıyorsa arıza muhtemelen LED kaynaklıdır.

Arızaların genellikle sürücülerden kaynaklandığını zaten belirtmiştik, fakat farklı nedenlerden kaynaklanan arızalar da olabilir. Arızaları basitçe nasıl tespit edebiliriz bunları kısaca özetleyelim.

  1. Yedek driver ile kontrol

Yedek driver bulma ihtimali çok yakın görünmese de, eğer birden fazla LED paneliniz varsa ki muhtemelen bunların büyük bir kısmı aynı seridir, diğer çalışan panellerden bir tanesinin srücüsünü söküp, çalışmayan paneli bu sürücü ile deneyebilirsiniz. (sürücünün kapasitesinin ve çıkış mA değerlerinin aynı olduğunu kontrol etmekte fayda vardır)

Eğer LED panel çalışırsa arızanın sürücüden kaynaklandığı kesinleşmiş olur. Eğer panel hala çalışmıyorsa arıza büyük olasılıkla sürücü ile LED ler arasında bulunan bağlantı kablolarındadır. Bu durumda dirver ve LED arasındaki kablo uçlarının lehimleri kontrol edilmelidir.

NASIL TAMİR EDİLİR?

Driver arızasını tamir etmek düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir. Bu nedenle driver arızası durumunda arızalı driverı yenisi ile değiştirmek akıllıca olacaktır.

LEDlerin arızalı olma durumunda ise muhtemelen yüksek akım ile sürülmüş ledler kısa zamanda ömrünü doldurmuş demektir, bu durumda ise paneli yine yenisi ile değiştirmek en iyi çözümdür.

Bağlantı kablolarında olan küçük arızaları gidermek ise elbette mümkündür. Bu tip arızaların tespiti durumunda ise  temassızlık giderilerek paneliniz tekrar çalışır hale gelebilir.